Vezi programul de sâmbătă a “Zilelor Oraşului Satu Mare” 2014

zsm2014
Manifestările dedicate “Zilelor Oraşului Satu Mare” continuă sâmbătă, 31 mai cu multe, multe surprize. Spectacolele se vor desfăşura la scenele amplasate pe platoul din Centrul Nou şi pe cea din Piaţa Vasile Lucaciu. De asemenea, în Grădina Romei se vor desfăşura o serie de acţiuni legate meşteşugurile practicate de daci.
În continuare vă prezentăm programul manifestărilor de sâmbătă, dedicate “Zilelor Oraşului Satu Mare”:
Scena I din Piaţa 25 Octombrie:
Ora 11.00 – Start la “Crosul Tineretului”
Ora 11.10 – Lupte Greco-Romane – CS SATU MARE-CETATE ARDUD
Ora 11.30 – Karate – ZANSHIN SATU MARE
Ora 11.50 – Karate – SAMURAIUL SATU MARE
Ora 12.00 – Premierea sportivilor participanţi la “Crosul Tineretului”, demonstraţii sportive
Ora 12.30 – Box – VOINŢA , CS UNIO, OLIMPIA CĂUAŞ
Ora 12.50 – Scrimă – CS SATU MARE
Ora 13.10 – Zumba
Ora 13.30 – Kangoo Jumps – NORD VEST KARATE
Ora 13.50 – Dans Sportiv – LOGA DANCE CLUB
Ora 14.10 – Dans Sportiv – ROYAL DANCE CLUB
Ora 15.00 – Probe de sunet
Ora 18.30 – Concerte ale trupei locale: “Vlady & Bittzu” şi a Ilincăi Ralu acompaniată de trupa “Inedit”
Ora 19.45 – Dans modern cu “Still Junior”, “Still şi Mistic” (Palatul Copiilor)
Ora 20.00 – Concurs “Miss Ziua Oraşului Satu Mare 2014” – Prezentare de modă “Bossini”
Ora 22.00 – Concert al trupei “Ladanybene 27”
Ora 22.50 – Dans sportiv – “Bailarte Dance School” – salsa şi rueda
Ora 23.00 – Concert al trupei “Vunk”
Ora 23.45 – Marea extragere a premiului PRO FM – Cisterna PRO FM & GEMELLI (10.000 lei)
Ora 24.00 – Concert Loredana
Ora 01.00 – Foc de artificii
Scena II din Piaţa Vasile Lucaciu:
Ora 16.00 – Trupa “Trandafirii Negrii”
Ora 16.30 – Dans ucrainean – Ansamblul de cântece şi dansuri din Ujgorod
Ora 17.30 – Dans maghiar cu “Csodaszarvas”
Ora 18.00 – Dans german “Gemainsame”
Ora 19.00 – Trupa “Meda” din Medieşu Aurit
Ora 19.20 – Şcoala de arte Satu Mare, profesor Vasile Chiorean
Ora 19.45 – Ansamblul “Măgura” şi Maria Petca Poptean, Petrică, Petre şi Dănuţ Zele
Ora 20.15 – Nicolae Mureşan, Nicolae Mureşan jr.
Ora 20.45 – “Cununiţa” Satu Mare, “Cununiţa Năzdrăvană”, Leontina Dorca, Maria Carmen Sas, dirijor Ionică Hainal
Ora 22.00 – Invitat special Sava Negreanu Brudaşcu
Program în Grădina Romei:
“Mesteşuguri civile şi militare în Antica Dacie”

Ora 09.30 – parada pe traseul Lupoaica – I. C. Brătianu – Platou şi retur până în Grădina Romei
Ora 10.30 – deschiderea taberei şi începerea atelierelor
Ora 16.30 – 18.00 – prezentare echipamente, prezentare tehnică militară, demonstraţia cavaleriei, dueluri demonstrative
Ora 18.00 – ateliere meşteşugăreşti până la închiderea programului la ora 20.00
Programul constă în următoarele activităţi: paradă; atelier de olărit, demonstraţie de lucru la roată; atelier de olărit, demonstraţie de modelare manuală de lut; atelier de olărit, modelare lut pentru copii; atelier de fierărie, demonstraţia fierarului dac; atelier de ţesut, ţesut demonstrativ la război vertical antic; atelier de confecţionare cămaşă din zale de fier, demonstrativ; prezentare/probare echipamente militare; tir cu arcul pentru copii, atelier interactiv cu patru standuri la care copiii vor putea trage câte trei săgeţi fiecare şi li se va explica tehnica de tras cu arcul; prezentarea echipamentelor şi a personajelor prezente; demonstraţii de tehnică militară şi dueluri; demonstraţia cavaleriei dacice.
Alte activităţi:
Ora 12.30 – Deschiderea „Târgului Meşterilor Populari” – str. „I.C. Brătianu”
Ora 14.00 – Spectacole cu trupele de teatru „Arttis” şi „Calambur” – mimă şi pantomimă, dans; „Doctor fără voie” de Moliere – Pasajul Pietonal „Corneliu Coposu”
Ora 15.00 – Muzică ambientală – Jam Jazz Session – Pasajul Pietonal „Corneliu Coposu”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.