Vezi programul detaliat al “Zilelor Oraşului Satu Mare” 2014

zilele-orasului

“Zilele Oraşului Satu Mare” se desfăşoară în perioada 30 mai-1 iunie. Programul pregătit de către organizatori pentru ediţia din acest an cuprinde concerte şi concursuri dar şi activităţi dedicate celor mici cu ocazia “Zilei Internaţionale a Copilului”.

În continuare vă prezentăm programul detaliat al “Zilelor Oraşului Satu Mare”, ediţia 2014:

Scena I din P-ţa 25 Octombrie

Vineri, 30 mai:

Ora 15.00 – Probe de sunet
Ora 18.00 – Deschidere oficială

Directorul de program în România va înmâna premiul şi distincţia „Capitala

Earth Hour” primarului municipiului Satu Mare

Primul Pop Symphony din România cu trupa “Distinto” acompaniată de Filarmonica “Dinu Lipatti” alături de dansatori sportivi de la „Royal Dance Club”.

Ora 20.00 – Concerte ale formaţiilor locale – “Synergy”, “Dots”
Ora 21.00 – Concert “Whats Up”
Ora 21.50 – Dans hip hop cu trupa “Crazy Dancers”
Ora 22.00 – Concert „Smiley”
Ora 22.50 – Dans sportiv – “Black & White Angels”
Ora 23.00 – Concert al trupei “Zdob şi Zdub”
Ora 24.00 – Parada DJ: Dj Gabi, Dj Rhico, Dj Leviciusz, Dj Adrian Lenghel, Dj Pepe
Sâmbătă, 31 mai:

Ora 11.00 – Start la “Crosul Tineretului”
Ora 11.10 – Lupte Greco-Romane – CS SATU MARE-CETATE ARDUD
Ora 11.30 – Karate – ZANSHIN SATU MARE
Ora 11.50 – Karate – SAMURAIUL SATU MARE
Ora 12.00 – Premierea sportivilor participanţi la “Crosul Tineretului”, demonstraţii sportive
Ora 12.30 – Box – VOINŢA , CS UNIO, OLIMPIA CĂUAŞ
Ora 12.50 – Scrimă – CS SATU MARE
Ora 13.10 – Zumba
Ora 13.30 – Kangoo Jumps – NORD VEST KARATE
Ora 13.50 – Dans Sportiv – LOGA DANCE CLUB
Ora 14.10 – Dans Sportiv – ROYAL DANCE CLUB
Ora 15.00 – Probe de sunet
Ora 18.30 – Concerte ale trupei locale: “Vlady & Bittzu” şi a Ilincăi Ralu acompaniată de trupa “Inedit”
Ora 19.45 – Dans modern cu “Still Junior”, “Still şi Mistic” (Palatul Copiilor)
Ora 20.00 – Concurs “Miss Ziua Oraşului Satu Mare 2014” – Prezentare de modă “Bossini”
Ora 22.00 – Concert al trupei “Ladanybene 27”
Ora 22.50 – Dans sportiv – “Bailarte Dance School” – salsa şi rueda
Ora 23.00 – Concert al trupei “Vunk”
Ora 23.45 – Marea extragere a premiului PRO FM – Cisterna PRO FM & GEMELLI (10.000 lei)
Ora 24.00 – Concert Loredana
Ora 01.00 – Foc de artificii

Duminică, 1 iunie:

Ora 11.00 – Spectacole cu şi pentru copii dedicate “Zilei Internaţionale a Copilului”

– Muzică uşoară cu “Steluţele Inedit” de la Palatul Copiilor Satu Mare

Ora 11.30 – Fragment din baletul “Albă ca Zăpada” cu elevii Liceului de Artă “Aurel Popp” şi “Modefit Studio”
Ora 11.40 – Filip Alexia Maria
Ora 11.45 – Mini Folcloriada – concurs de dansuri şi cântece populare între grădiniţe
Ora 13.10 – Dans indian cu Grupa “Inimioarelor” şi dans modern cu Grupa “Arlechino” de la Grădiniţa nr. 1
Ora 13.20 – Dans modern cu “Still Junior” de la Palatul Copiilor Satu Mare
Ora 13.30 – Hip Hop Dance cu “Crazy Kids”
Ora 13.40 – Demonstraţie de fitness cu elevele Şcolii Generale Agriş
Ora 14.00 – Ansamblul “Codrişorul” de la Palatul Copiilor Satu Mare
Ora 14.30 – Dans aerobic şi balet cu elevele Şcolii Generale “Octavian Goga”

Invitat Mister Nicu

Prezintă: Mihaela Avaşi

Ora 16.00 – pauză (probe de sunet)
Ora 18.00 – Trupe locale: Horea Someşan, muzică pop cu Rafaelo, muzică funky jazz cu “Funktion” Satu Mare
Ora 20.00 – Concert “Sylvia”
Ora 20.30 – “Perfect Style”
Ora 20.45 – Concert „Mihai Mărgineanu”
Ora 21.30 – Concert al trupei “BUG Mafia”

Scena II din P-ţa Vasile Lucaciu

Vineri, 30 mai:

Ora 18.00 – Prezentare – Marius Chiş

Concerte folck:

Ora 18.15 – Raluca Dumitru
Ora 18.30 – George Negrea
Ora 19.00 – Georgeta Govor
Ora 19.30 – Park Folk Group
Ora 20.30 – Tavi Bud
Ora 21.00 – Gheorghe Gheorghiu

Sâmbătă, 31 mai:

Spectacol de tradiţii şi folclor:

Ora 16.00 – Trupa “Trandafirii Negrii”
Ora 16.30 – Dans ucrainean – Ansamblul de cântece şi dansuri din Ujgorod
Ora 17.30 – Dans maghiar cu “Csodaszarvas”
Ora 18.00 – Dans german “Gemainsame”
Ora 19.00 – Trupa “Meda” din Medieşu Aurit
Ora 19.20 – Şcoala de arte Satu Mare, profesor Vasile Chiorean
Ora 19.45 – Ansamblul “Măgura” şi Maria Petca Poptean, Petrică, Petre şi Dănuţ Zele
Ora 20.15 – Nicolae Mureşan, Nicolae Mureşan jr.
Ora 20.45 – “Cununiţa” Satu Mare, “Cununiţa Năzdrăvană”, Leontina Dorca, Maria Carmen Sas, dirijor Ionică Hainal
Ora 22.00 – Invitat special Sava Negreanu Brudaşcu

Duminică, 1 iunie:
Prezintă Marius Chiş

Ora 16.45 – Angela Munteanu
Ora 17.00 – Ghiţă Blidar
Ora 17.20 – Sergiu şi Dana Matoşan
Ora 17.40 – Vlad Doroş
Ora 18.00 – Andrada Bârsăuan
Ora 18.20 – Sorin Buc
Ora 18.40 – Georgiana Marina
Ora 19.00 – Ansamblul “Ceatăra” din Carei şi Ana Holdiş Pop
Ora 19.40 – Nicolae Sabău
Ora 20.00 – Angela Buciu
Ora 20.30 – Petrică Mureşan
Ora 21.00 – Dumitru Fărcaş
Ora 21.30 – Cristian Pomohaci
Orchestra “Horile Sătmarului” acompaniază toţi invitaţii.

Program în Grădina Romei

„Mesteşuguri civile şi militare în Antica Dacie”

Sâmbătă, 31 mai:

Ora 09.30 – parada pe traseul Lupoaica – I. C. Brătianu – Platou şi retur până în Grădina Romei
Ora 10.30 – deschiderea taberei şi începerea atelierelor
Ora 16.30 – 18.00 – prezentare echipamente, prezentare tehnică militară, demonstraţia cavaleriei, dueluri demonstrative
Ora 18.00 – ateliere meşteşugăreşti până la închiderea programului la ora 20.00

Programul constă în următoarele activităţi: paradă; atelier de olărit, demonstraţie de lucru la roată; atelier de olărit, demonstraţie de modelare manuală de lut; atelier de olărit, modelare lut pentru copii; atelier de fierărie, demonstraţia fierarului dac; atelier de ţesut, ţesut demonstrativ la război vertical antic; atelier de confecţionare cămaşă din zale de fier, demonstrativ; prezentare/probare echipamente militare; tir cu arcul pentru copii, atelier interactiv cu patru standuri la care copiii vor putea trage câte trei săgeţi fiecare şi li se va explica tehnica de tras cu arcul; prezentarea echipamentelor şi a personajelor prezente; demonstraţii de tehnică militară şi dueluri; demonstraţia cavaleriei dacice.

Alte activităţi

Sâmbătă, 31 mai:

Ora 12.30 – Deschiderea „Târgului Meşterilor Populari” – str. „I.C. Brătianu”
Ora 14.00 – Spectacole cu trupele de teatru „Arttis” şi „Calambur” – mimă şi pantomimă, dans; „Doctor fără voie” de Moliere – Pasajul Pietonal „Corneliu Coposu”
Ora 15.00 – Muzică ambientală – Jam Jazz Session – Pasajul Pietonal „Corneliu Coposu”

Duminică, 1 iunie:

Ora 11.00 – „Parada FLORILOR” cu fanfară – pornirea de la Grădina Romei – parada portului popular — Concert de fanfară

Ora 15.00 – Expoziţie de fotografie, Muzică ambientală – Jam Jazz Session, standuri de promovare a oraşului pe pasajul pietonal „Corneliu Coposu”

Ora 15.30 – Concurs Internaţional de Forţă „The Strongest Man” cu invitaţi din România, Ungaria, Serbia şi Slovacia – str. 1 Decembrie 1918.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.