Aur pentru CSM-ADEP Satu Mare la Campionatul Naţional de cadete

csm-volei4
Echipa de volei a CSM-ADEP Satu Mare a cucerit medalia de aur la turneul final al Campionatului Naţional de cadete la volei feminin, competiţie ce s-a desfăşurat la Târgu Mureş. La acest turneu au participat opt echipe.

În prima fază s-au jucat meciurile din cele două serii. Echipa antrenată de Adrian Pricop a făcut parte din Seria I, reuşind să obţină trei victorii. Astfel CSM-ADEP Satu Mare s-a impus în faţa CTF Mihai I Bucureşti (3-0), CSM CSS 2 Bucureşti (3-0) şi CSS Bega Timişoara (3-2).

Pentru calificarea în finala campionatului, CSM-ADEP Satu Mare a jucat sâmbătă, 10 mai cu Dinamo Bucureşti, ocupanta locului II din Seria a II-a, echipă în faţa căreia sătmărencele s-au impus cu scorul de 3 la 0 (25-15, 25-12 şi 25-21), calificându-se astfel în ultimul act al turneului. Finala campionatului s-a disputat azi, 11 mai, CSM-ADEP Satu Mare întâlnind în finală CSU Medicina CNUE Târgu Mureş. În acest meci sătmărencele au învins cu 3-1 (pe seturi: 25-14, 25-22, 15-25 şi 25-21).

Totodată, două dintre jucătoarele CSM-ADEP Satu Mare au obţinut şi premii speciale. Adriana Matei a fost desemnată cea mai bună trăgătoare iar Beata Vajda, MVP-ul competiţiei.
În cadrul Campionatului Naţional de cadete la volei feminin pentru CSM Satu Mare au jucat: Adriana Matei, Beata Vajda, Natalia Preda, Denisa Mocar, Daiana Adamcsik, Alexandra Mişca, Alexandra Mocar şi Natalia Acs.