Olimpia Satu Mare – Voinţa Livezile 3-1

O frumoasă dupa masă de sâmbată pe final de vară. Olimpia începea meciul cu Voinţa Livezile din judeţul Bistriţa-Năsăud cu un moral bun după o victorie şi un egal în primele două etape. Echipa oaspete venea după două înfrângeri consecutive fiind lanterna roşie a ligii a 3-a seria 6. Chiar dacă cei aproximativ 1000-1500 de spectatori din tribune se aşteptau la un meci uşor nu a fost în totalitate aşa. Voinţa a pus destul de multe probleme reuşind chiar să egaleze scorul la 1-1 în minutul 52 dupa ce în prealabil Marinaş a reuşit să înscrie pentru gazde în minutul 43 după o pasă dată de Zsiga, mingea fiind deviată de apărarea bistriţenilor în picioarele numărului 7.

Totuşi după pauză s-a văzut că Olimpia este o echipa care trage tare pentru promovare şi care, arătând o pregătire fizică şi o determinare mult mai bună, încet, încet după minutul 60 a pus stăpânire pe joc, Tibi Csik efectuând şi două schimbări( Gavrilescu şi Pop în locul lui Prodan şi Homorozan). Astfel în minutul 69 după o acţiune purtată pe flancul drept a venit o centrare pe care Zsiga a deviat-o superb peste portarul oaspetilor mingea poposind direct în poartă “la păianjen”. În minutul 73 s-a stabilit şi scorul final: Marinaş a ajuns faţă în faţă cu portarul advers când, dând dovadă de mult altruism, a pasat mingea, Daniel Feier fiind trecut pe foaia de arbitraj ca şi autor al golului.