Aur şi bronz pentru poliţiştii de frontieră sătmăreni

În perioada 30 mai- 3 iunie, municipiul Timişoara a fost gazda finalei Campionatului Naţional de UNIFIGHT pe MAI. La concurs au participat politiţti, jandarmi, pompieri şi poliţişti de frontieră din mai multe oraşe din ţară.

Inspectoratul Judeţean al Poliţiei de Frontieră (IJPF) Satu Mare a fost reprezentat de trei poliţişti de frontieră. Aceştia au reuşit în urma evoluţiilor atât pe pista cu obstacole, cât şi în ringul de luptă, să obţină patru medalii de aur la categoriile 70 şi 75 kg în versiunile unifight light-contact şi unifight full-contact şi patru medalii de bronz la categoriile 70 kg, 75 kg şi 80 kg. Subinspector de poliţie Adrian Văleanu, din cadrul SPF Halmeu, a obţinut două medalii de aur la categaria 70 kg versiunile light-contact şi full-contact şi o medalie de bronz la categoria 75 kg la versiunea light-contact. Agent de poliţie Sergiu Dragoş, din cadrul Detaşamentului Sprijin Operativ al IJPF Satu Mare, a cucerit două medalii de aur la categoria 75 kg versiunile light-contact şi full-contact şi o medalie de bronz la categoria 80 kg la versiunea light-contact. Agent de poliţie Felix Girmeancea, din cadrul SPF Petea, a obţinut două medalii de bronz la versiunile light-contact şi full-contact. Sportivii sătmăreni au fost pregătiţi pentru acest concurs de către antrenorul Gheorghe Kecskes. Participarea poliţiştilor de frontieră la această competiţie a fost posibilă datorită implicării active a conducerii IJPF Satu Mare, a Asociaţiei Sportive Dacia 2003 şi IPA Regiunea 2 Satu Mare.