Am pierdut avansul. Nu-i bai!

După victoria de aseară a CSM-ului, arădencele şi-au luat astăzi, 13 aprilie, revanşa în faţa elevelor lui Dan Fleşeriu. După un meci extrem de strâns baschetbalistele de la ICIM Arad au învins CSM-ul la scorul de 65 la 61.

În primele secunde ale întâlnirii Claudia Pop a deschis scorul pe tabela de marcaj: CSM Satu Mare – ICIM Arad 2 la 0. La sfârşitul primului sfert de joc sătmărencele conduceau Aradul cu scorul de 15 la 12. Apoi, la 6 minute înainte de finalul celui de-al doilea sfert de joc baschetbalistele de la ICIM au readus egalitatea pe tabela de marcaj: 17-17. După care arădencele au preluat uşor conducerea. Dar nu pentru mult timp deoarece fetele noastre au încheiat al doilea sfert cu scorul de 30 la 29. Meciul a devenit extrem de stresant de ambele părţi, iar finalul celui de-al III-lea sfert a adus egalitatea pe tabela de marcaj: 41 la 41. Speranţele au revenit în tabăra sătmărenilor după ce Claudia Pop a marcat două coşuri din penalty distanţându-ne la două puncte de arădence. Prea puţin însă! A început apoi jocul nervilor. ICIM Arad a preluat conducerea cu 3 minute înainte de finalul partidei: 55 la 53 şi … nu a mai lăsat-o din mână. Cel de-al doilea meci al Campionatului naţional de baschet feminin s-a încheiat cu scorul de 65 la 61. Lupta continuă la Arad duminică, 17 aprilie, respectiv luni, 18 aprilie, la Arad. Iar meciul decisiv, dacă e cazul este programat pe data de 21 aprilie la Satu Mare. Capul sus fetelor! Îi putem bate!