Rapid-Steaua 0-0, aşteptăm spectacol joi în cupă

Rapid-Steaua ameninţă de patru ani “unicul derby” Dinamo-Steaua. Odată cu sfertul de neuitat în Cupa UEFA, din primăvara lui 2006 această confruntare are un statut aparte. Constantin şi Grigore, doi rapidişti sunt singurii supravieţuitori de atunci. Coman e pe bancă, stelistul Nicoliţă e suspendat.
Hazardul face în aşa fel ca bătăliile rapidisto-steliste să mai cunoască o premieră. Cele două trupe îşi vor măsura forţele de două ori la interval de numai patru zile. O dată în campionat şi a doua oară în Cupă.Un soi de baraj, menit să stabilească iar cine e mai bun. Acum pe puncte, joi pentru calificare.
Meciul din Giuleşti a fost slab în prima repriză, plin de durităţi de ambele părţi. De remarcat doar parada lui Tătăruşanu la lovitura de cap a lui Marcos Antonio.În partea secundă ambele echipe au jucat mai ofensiv, cu un plus pentru Steaua, care a lovit bara de două ori.Rapidiştii s-au revanşat prin ocaziile lui Sburlea şi Roman, însă nimic nu s-a shimbat pe tabelă. Scor final, 0-0.