FC Timişoara s-a calificat în sferturile Cupei

Echipa FC Timişoara s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a eliminat, marţi, pe teren propriu, formaţia Voinţa Sibiu (liga a II-a), cu scorul de 5-4 (1-1, 4-3), după loviturile de departajare, în optimile competiţiei.

La finalul celor 90 de minute, scorul era egal 1-1, prin golurile marcate de Goga ’13, pentru FC Timişoara, respectiv Bunea ’88, pentru Voinţa Sibiu.

După 120 de minute, scorul a rămas egal, 1-1, trecându-se la executarea loviturilor de departajare, unde pentru FC Timişoara au marcat Sepsi, Zicu, Tameş şi Magera (a ratat Scutaru), iar pentru oaspeţi au punctat Grigore, Beza şi Popa (au ratat Burlacu şi Hardău).

FC Timişoara: 99. Taborda – 13. Scutaru, 25. Burcă, 16. Luchin, 8. Sepsi – 22. Contra (20. Helder ’46), 55. Bourceanu, 10. Tameş, 7. Curtean (27. Zicu ’53) – 19. Nikolic, 21. Goga (17. Magera ’68). Antrenor: Cosmin Contra.

Voinţa Sibiu : 12. Zăvoi – 6. Forika, 23. Apostol, 3. N. Grigore, 14. Burlacu – 18. Buican (22. Bunea ’46), 30. D. Miclea (11. Hărdău ’57), 5. Beza, 17. Tătar – 7. Popa, 10. Neguţ (24. Lungu ’77). Antrenor: Alexandru Pelici.

Cartonaşe galbene: Contra, Bourceanu (2), Luchin / Apostol, Bunea, Tătar (2).

Cartonaş roşu: Bourceanu ’91 / Tătar ‘115.

Arbitri: Marian Balaci (central) – Nicolae Megheşan, Stelian Slabu (asistenţi) – Florin Marcu (rezervă).

Observatori: George Ionescu, Alexandru Terheş.