Peste 300 de concurenţi la „Danţu’ Mânânţăilor”

dantu-manantailordantu-manantailor-2013-1
Casa de Cultură a Sindicatelor Satu Mare a găzduit ieri, 8 noiembrie cea de-a III-a ediţie a Festivalului-concurs de folclor „Danţu’ Mânânţăilor”. În competiţie s-au înscris peste 300 de concurenţi care au evoluat  în cadrul a două categorii: „Clasele I-IV” şi „Clasele V-VIII”.
Evenimentul cultural este organizat de Consiliul Judeţean (CJ) Satu Mare, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale (CJCPCT) Satu Mare, Inspectoratul Şcolar Judeţean (IŞJ) şi Casa de Cultură a Sindicatelor.

În continuare vă prezentăm lista câştigătorilor celei de-a III-a ediţii a Festivalului-concurs de folclor „Danţu’ Mânânţăilor”:
„Solişti vocali” clasele I-IV:
Premiul I: Florica Anamaria Cionca – Tarna Mare
Premiul I: Maia Verdeaţă – Satu Mare
Premiul II: Surorile Andra şi Cosmina Robotin- Carei
Premiul III: Teodora Păcurar – Tarna Mare
„Solişti vocali” clasele V-VIII:
Premiul I: Constantin Dănuţ Pop- Medieşu Aurit
Premiul II: Francesca Fanea- Târşolţ
Premiul III: Cosmina Spingean- Carei
Premiul III: Denisa Maria Vasile- Tăşnad
„Grup vocal” clasele I-IV:
Premiul III: Grup vocal Lipău
„Grupuri vocale” clasele V-VIII:
Premiul I: Grup de ţâpuritoare Târşolţ
„Interpretare instrumentală”:
Premiul I: Eugen Boroş- Medieşu Aurit
Premiul II: Adelin Andrei Turi- Satu Mare
„Grupuri instrumentale” clasele I-IV:
Premiul I: Grupul de fluieraşi „Iedera” Carei
„Grupuri instrumentale” clasele V-VIII:
Premiul I: Taraful „Iedera” Carei
„Formaţii coregrafice” clasele I-IV:
Premiul I: „Codrenaşii” Corund
Premiul II: Tăşnad
Premiul II: „Rozmarine” Porumbeşti
Premiul II: „Stelele Careiului” Carei
Premiul III: Dansuri germane – Liceul Teoretic „Johann Ettinger”
Premiul III: Ansamblul „Mara” din Drăguşeni
„Formaţii coregrafice” clasele V-VIII:
Premiul I: Formaţia de dansuri Agriş
Premiul II: Formaţia de dansuri germane Beltiug
Premiul II: Şcoala generală Apa
Premii speciale:
Alexandru Gorgău – Carei
Medeea Paşca – Carei
Adela Pal – Apa
Mădălina Pribilean – Medieşu Aurit
Andreea Ioana Guiaş – Apa
Carmen Bud – Târşolţ
Diana Ioana Zvonyik – Tarna Mare
Claudia Berki – Satu Mare
Patricia Chiorean – Satu Mare
Formaţia de dansuri – Vama
Formaţia de dansuri – Lipău
Formaţia de dansuri – Batarci
Premiu de participare:
Grup de ţâpuritoare Batarci.

Comentarii

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published.