Cel mai lung meci din istorie

Partida dintre John Isner, cap de serie numărul 23, şi Nicolas Mahut, din turul întâi al turneului de la Wimbledon, devenită cea mai lungă din istorie, dar şi meciul cu cele mai multe ghemuri jucate, s-a încheiat, joi, cu victoria americanului după 11 ore şi 5 minute, scor 70-68 în decisiv. Meciul a fost întrerupt, marţi, după patru seturi, din cauza întunericului şi a fost reluat miercuri, dar nici de data aceasta nu s-a finalizat. A fost oprit din nou, la scorul de 59-59 în decisiv, tot din cauza întunericului şi continuat joi. Marţi, cei doi au jucat două ore şi 54 de minute, miercuri şapte ore şi şase minute, iar joi o oră şi cinci minute.
Scorul meciului dintre francezul Mahut, 28 de ani, locul 148 ATP, şi Isner, 25 de ani, locul 19 ATP, a fost de 4-6, 6-3, 7-6 (7), 6-7 (3), 68-70. Şi setul încheiat cu 70-68 a devenit cel mai lung din istorie, atât ca număr de ghemuri, cât şi ca durată, opt ore şi 11 minute. Isner va juca în turul doi împotriva olandezului Thiemo De Bakker.