Sătmăreanul Florin Gardoș, primul meci după doi ani pe bancă

Sătmăreanul Florin Gardoș a jucat, sâmbătă, 28 ianuarie, primul său meci pentru Southampton FC după o pauză de aproape doi ani. Fotbalistul român a intrat pe teren în partida împotriva echipei Arsenal. Meciul a fost câștigat cu scorul de 5 la 0 de către adversarii lui Gardoș.

Ultimul meci al lui Gardoș (28 ani) pentru Southampton a avut loc pe 28 februarie 2015, în meciul pierdut în deplasare cu West Bromwich Albion (0-1), când românul a fost înlocuit după 25 de minute.

Accidentările grave l-au împiedicat pe Gardoș să mai joace pentru prima echipă a clubului Southampton.

De-a lungul carierei sale fotbalistice, Gardoș a jucat la Olimpia Satu Mare, Someșul Satu Mare, Concordia Chiajna și Steaua. Fotbalistul originar din Satu Mare are 14 selecții la echipa națională.