Al III-lea titlu de campion pentru Marco Bota, la karting

Marco-Bota
Sătmăreanul Marco Bota a obţinut al III-lea titlu de campion la clasa “Pufo” (6-9 ani), la karting. De fapt, a fost ultima cursă pentru Marco la această clasă, într-o competiţie oficială, pentru că din aprilie anul viitor (2014) acesta va concura la clasa “Mini”, rezervată copiilor între 10 şi 13 ani.

Fără a forţa prea mult, în ultimul act Marco Bota a trecut al doilea linia de sosire şi astfel, şi-a adjudecat titlul de campion naţional. Asta pentru că în clasamentul general a terminat primul, cu 248 de puncte, cu 44 mai multe decât principalul său rival.

În luna decembrie, la Sinaia va avea loc “Gala Campionilor”, unde vor fi premiaţi toţi sportivii care au devenit campioni la sporturile cu motor. Acolo, Marco Bota va primi cupa de campion pe anul 2013 la clasa “Pufo”.