A început numărătoarea inversă pentru Festivalul „Villa Karul” de la Carei

Festival-villa-karul

În perioada 3-11 august, Careiul îmbracă straie de sărbătoare. Organizatorii promit distracţie pe cinste dar şi o serie de evenimente culturale. Festivalul „Villa Karul” din acest an va cuprinde trei manifestări. Este vorba despre prima ediţie a „Festivalului Medieval” (3-4 august), ediţia a VI-a al „August Fest” (5-9 august) şi „Zilele Municipiului Carei” (10-11 august), eveniment ce în acest an a ajuns la cea de-a XVII-a ediţie.

Seria de evenimente este organizată de: Primăria şi Consiliul Local al municipiului Carei, Direcţia de Cultură, Sport şi Turism (Carei) respectiv Centrul de Promovare a Turismului Cultural „Grof Karolyi”. În continuare vă prezentăm programul Festivalului „Villa Karul” din acest an:

SÂMBĂTĂ 3 AUGUST 2013

Ora 14.00 Deschidere oficială – Parada Costumelor
Între orele 15.00 – 21.00:

– Demonstraţie de mânuire a armelor medievale – Ordinul Ezüst Sólyom
– Gastronomie medievală – Ordinul Basarabilor
– Şcoală de scrimă medievală – Ordinul Muşatinilor
– Demonstraţii de lupte – Cohors III Campestris, Ordinul Ezüst Sólyom
– Şcoală de dans medieval – Ordinul Basarabilor, Paladinii de Terra Medies
– Demonstraţii de tir cu arcul – Asociaţia Sportivă Corvus Regia, Arcaşii Cetăţii Alba Iulia
– Şcoală de tir cu arc englezesc – Arcaşii de la Suceviţa
– Meşteri sticlari, pielari şi lutieri – Egyed Fero, Ada Bălan şi Asociaţia Aranykapu
– Muzică şi Teatru Medieval – Ordinul Muşatinilor, Ordinul Basarabilor
– Recitaluri de poezie medievală, atelier de oralitură, fabule medievale – Ordinul Basarabilor, Trupa de Teatru M.E.E.M. a Centrului Cultural Carei
– Micul Arheolog – atelier interactic pentru copii – Muzeul Municipal Carei
– Programe interactive pentru copii – Atelier de confecţionare şi mânuire de păpuşi, tradiţionale – Compania LuMiOlar ş i Asocisţia Culturală Aranykapu

Ora 21.00 Jocuri cu Foc – Paladinii de Terra Medies

DUMINICĂ 4 AUGUST 2013:

Ora 14.00 – 21.00:

Demonstraţie de mânuire a armelor medievale – Ordinul Ezüst Sólyom
Şcoală de scrimă medievală – Ordinul Muşatinilor

Demonstraţii de lupte – Cohors III Campestris, Ordinul Ezüst Sólyom

Şcoală de dans medieval – Ordinul Basarabilor

Demonstraţii de tir cu arcul – Asociaţia Corvus Regia, Arcaşii, Cetăţii Alba Iulia
Şcoală de tir cu arc englezesc – Arcaşii de la Suceviţa

Meşteri sticlari, pielari şi lutieri – Egyed Fero, Ada Bălan şi Asociaţia Aranykapu

Muzică şi Teatru Medieval – Ordinul Muşatinilor, Ordinul Basarabilor

Recitaluri de poezie medievală, atelier de oralitură, fabule medievale – Ordinul Basarabilor

Programe interactive pentru copii – Atelier de confecţionare şi mânuire de păpuşi tradiţionale – Compania LuMiOlar
Ora 20.00 Concert de muzică veche – Carmina Renascentia

TERENUL DE HANDBAL PARCUL DENDROLOGIC

LUNI, 5 AUGUST 2013 – ORA 18.00:
COMPETIŢIE SPORTIVĂ –

CEL MAI PUTERNIC BĂRBAT – CONCURS REGIONAL DE FORŢĂ
Organizat în colaborare cu Sala de forţă „FitForce”

MARŢI, 6 AUGUST 2013 – ORA 19.00
GALA DANSULUI CAREIAN –
PARTICIPĂ GRUPURILE MAGIC DANCE, LEAD&FOLLOW ŞI CLUB DANCE. Instructori: Raluca Păvăluc, Cătălina Curceanu şi Bagossy Zoltan.

MIERCURI, 7 AUGUST – 2013 ORA 20.00:

CONCERT EXTRAORDINAR DE CANŢONETE, MUSICALURI ŞI ŞLAGĂRE DE OPERETĂ CU GRUPUL LIRICA DIN CLUJ NAPOCA:
(Tenorii: Ştefan Korch, Tiberiu Simu, Baritonul: Marius Sâmpelean, Basul: Alin Anca, Mezzo sopranele: Cristina Marinescu şi Lisa Kadelnik, Sopranele: Oana Trâmbiţaş, Kati Kolcsár şi Pianistul Péter Kolcsár. Organizatori: Constantin Nica şi Monica Deniţiu).

JOI 8 AUGUST 2013 ORELE 19-23:

SEARĂ DE FOLCLOR MAGHIAR ŞI GERMAN
Nyiloakac – Valea lui Mihai, Ansamblul Rekettye, Ansamblul Rote Rose, Formaţia de Dans German din Tăşnad, Formaţia de dans maghiar din Berveni, Ansamblul Terbete din Zalău, Operett Varazs cu artiştii Operei maghiare din Cluj Napoca

VINERI 9 AUGUST 2013 ORELE 19-23:

SEARĂ DE FOLCLOR ROMÂNESC

Ghiţă Blidar, Ansamblul din Moftin, Ansamblul Danko Pista, Formaţia Românaşul şi Vlad Doroş, Ansamblul Doinele Someşului din Satu Mare, Ansamblul Iedera, Ansamblul Ceatăra, Ana Holdiş Pop, Olguţa Berbec, Cristian Fodor, Ansamblul Crişana din Oradea.

TERENUL HANDBAL PARCUL DENDROLOGIC

10 AUGUST 2013 SÂMBĂTĂ

Ora 10.00: BAZA SPORTIVĂ UNION SPORT

Cupa „Villa Karul” la minifotbal – organizator: FC Kinder

Ora 10.00: SALA DE TENIS DE MASĂ

Cupa „Villa Karul” la Tenis de Masă – organizator: Asociaţia Tapo

Ora 10.00: ŞCOALA VASILE LUCACIU (curte)

Expoziţie Internaţională de animale de casă şi păsări organizată de Asociaţia Colibri.

Expoziţia poate fi vizitată până la ora 14.00.

Ora 10.00 – 14.00: Vizitarea Castelului Károlyi

Ora 14.00: PARCUL DENDROLOGIC – INTRAREA ÎN CASTEL

Vernisajul Expoziţiei foto aparţinând clubului fotografic Castellum din Carei

Ora 15.30: Acţiuni ecologice: Păstraţi curat oraşul!

Ora 16.00: Un mesaj către viitor – Muzeul Municipal

Ora 17.00: Parada Steagurilor şi Defilarea majoretelor.

SCENA DE CONCERTE (Terenul de Handbal din Parcul Dendrologic)

Ora 18.00: Muzică de promenadă
Ora 18.30: Demonstraţii de Arte Marţiale chinezeşti cu membrii clubului sportiv „Shaolin” din Carei
Ora 19.00: Concert cu tinere talente careiene din cadrul cercului de muzică uşoară a Centrului Cultural Carei
19.50 – 24.00:

Recital CSOBOT ADÉL
Concert DESPERADO (Cluj-Napoca)
Recital ANDA ADAM (Bucureşti)
Concert UNITED (Budapesta)

Ora 24.00:
ŞTRAND TERMAL CAREI – After Party
11 AUGUST 2013 DUMINICĂ:

Ora 11.00: ŞTRANDUL TERMAL CAREI

Jocuri Sportive pe nisip (volei, fotbal)

Ora 11.00: CASTELUL KÁROLYI (SALA DE EXPOZIŢII)

Vizitarea expoziţiei de artă plastică a Taberei Internaţionale de Artă Plastică – conducător artistic Ştefan Gnandt

Ora 11.00 – 19.00: Vizitarea Castelului Károlyi

Ora 12.30: CASTELUL KÁROLYI (SALA CAVALERILOR)

Vernisaj Expoziţie de Goblenuri – Hauler Gyongyi

Ora 14.00 – 16.00: CASTELUL KÁROLYI (SALA DE EXPOZIŢII NR. 6.)

Proiecție Film (la fiecare 30 de minute) – Scurtmetrajul „După FEL şi CHIP”, selectat să ruleze în cadrul Festivalui de Film de la „Cannes” (Franţ)a. Regia: Paula Oneţ

Ora 16.00: DEPUNERI DE COROANE la mormintele lui Ştefan Ruha István, Péter Karácsonyi, Deák Endre şi Vénig Vasile (personalităţi distinse cu premiile de cetăţean de onoare şi pro-urbe).

Ora 17.00: Târg de adopţii de câini – organizator: Asociaţia „Puffi”

SCENA DE CONCERTE (Terenul de Handbal din Parcul Dendrologic)

Ora 19.00: MISS ŞI MISTER „VILLA KARUL” 2013

Ora 20.20 – 24.00:

Recital ALEXANDRA UNGUREANU & CRUSH (Bucureşti)
Recital BON BON (Budapesta)
Recital MARÓT VIKI şi Nova Kultúr (Budapesta)
Recital ALEX VELEA (Bucureşti)

Ora 24.00: ŞTRAND TERMAL CAREI – After Party

Ora 24.00: MONUMENTUL OSTAŞULUI ROMÂN
FOC DE ARTIFICII.

 

Comentarii

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published.