Rezultatele oficiale ale alegerilor parlamentare

Astăzi, 10 decembrie, în jurul orei 12.00, Biroul Electoral Judeţean (BEJ) Satu Mare a finalizat procedeul de evaluare, verificare şi validare a proceselor verbale cu privire la rezultatele scrutinului pentru alegerile parlamentare. Rezultatele finale ale alegerilor de duminică, 9 decembrie, au fost prezentate în cadrul unei conferinţe de presă organizate în sala mică de şedinţe a Palatului Administrativ.

La întâlnirea cu presa au participat prefectul judeţului Satu Mare, dr. Eugeniu Avram, preşedintele BEJ Satu Mare, judecătorul Remus Nemeş şi purtătorul de cuvânt al aceleiaşi instituţii, Sorin Martin Vereş.

La Camera Deputaţilor, din cele 318.042 de peresoane aşteptate la urne, s-au prezentat 115.249 de cetăţeni ai judeţului dintre care au fost valid exprimate un număr de 114.711 voturi. La Senat, s-au prezentat la urne un număr de 118.707 persoane dintre care au fost valid exprimate 115.027 voturi.

În continuare vă prezentăm procentul obţinut de principalele partide şi alianţe politice la nivelul judeţului Satu Mare în cadrul scrutinului de duminică.

Camera Deputaţilor:

USL 39,52%

UDMR 33,02%

ARD 14,86%

PP-DD 7,70%

Senat:

USL 39,33%

UDMR 33,88%

ARD 15,77%

PP-DD 8,05%.

În cele ce urmează vă prezentăm procentele obţinute de principalii candidaţi la Senat şi Camera Deputaţilor, pe colegii electorale.

Colegiul 1 – Senat:

MARIAN VALER                                      UNIUNEA SOCIAL LIBERALĂ                                                                            

1

  2 9 3 2 5

46,72

MUREŞAN PETRE                                     ALIANŢA ROMÂNIA DREAPTĂ                                                                            

2

  1 2 9 3 3

20,60

MASCULIC CSABA                                    UNIUNEA DEMOCRATĂ MAGHIARĂ DIN ROMÂNIA                                                             

3

  1 3 1 2 7

20,91

CIORBA NICOLAE                                    PARTIDUL POPORULUI – DAN DIACONESCU                                                                

4

    5 9 3 1

9,45

 

Colegiul 2 – Senat:

ENĂTESCU VIRGIL                                   UNIUNEA SOCIAL LIBERALĂ                                                                            

1

  1 5 9 2 5

30,46

GHILEA GHEORGHE-SORIN                             ALIANŢA ROMÂNIA DREAPTĂ                                                                            

2

    5 2 1 1

9,96

PATAKI CSABA                                      UNIUNEA DEMOCRATĂ MAGHIARĂ DIN ROMÂNIA                                                             

3

  2 5 8 5 3

49,45

BARTH DORA FELICIA                                PARTIDUL POPORULUI – DAN DIACONESCU                                                                

4

    3 3 3 6

6,38

 

Colegiul 1 – Camera Deputaţilor:

BURA NICOLAE                                      UNIUNEA SOCIAL LIBERALĂ                                                                            

1

    7 3 1 4

42,58

PAUL MARIA-ANDREEA                                ALIANŢA ROMÂNIA DREAPTĂ                                                                            

2

    5 8 1 2

33,83

KOVÁCS ZOLTAN-ATTILA                              UNIUNEA DEMOCRATĂ MAGHIARĂ DIN ROMÂNIA                                                             

3

    1 6 0 4

9,33

BERINDE GIANNY-CĂTĂLIN                            PARTIDUL POPORULUI – DAN DIACONESCU                                                                

4

    1 7 6 0

10,24

 

Colegiul 2 – Camera Deputaţilor:

SILAGHI OVIDIU-IOAN                               UNIUNEA SOCIAL LIBERALĂ                                                                            

1

  1 2 4 8 3

49,24

BĂBĂŞAN SERGIU LUCIAN                             ALIANŢA ROMÂNIA DREAPTĂ                                                                            

2

    4 0 6 8

16,04

SZASZ PIROSKA                                     UNIUNEA DEMOCRATĂ MAGHIARĂ DIN ROMÂNIA                                                             

3

    5 8 2 4

22,97

HORVAT ALEXANDRU                                  PARTIDUL POPORULUI – DAN DIACONESCU                                                                

4

    1 9 2 8

7,60

 

Colegiul 3 – Camera Deputaţilor:

PETRIC OCTAVIAN                                   UNIUNEA SOCIAL LIBERALĂ                                                                            

1

    9 7 9 8

48,68

MIHALCA IOAN                                      ALIANŢA ROMÂNIA DREAPTĂ                                                                            

2

    2 1 7 4

10,80

BALOGH SANDOR                                     UNIUNEA DEMOCRATĂ MAGHIARĂ DIN ROMÂNIA                                                             

3

    5 4 3 2

26,98

TODORAN ROMULUS-DUMITRU-CODRUŢ                    PARTIDUL POPORULUI – DAN DIACONESCU                                                                

4

    1 8 8 3

9,35

 

Colegiul 4 – Camera Deputaţilor:

BUDA VIOREL-VASILE                                UNIUNEA SOCIAL LIBERALĂ                                                                            

1

    7 1 5 5

30,25

COZMA ADRIAN-FELICIAN                             ALIANŢA ROMÂNIA DREAPTĂ                                                                            

2

    2 3 7 9

10,05

ERDEI-DOLOCZKI ISTVAN                             UNIUNEA DEMOCRATĂ MAGHIARĂ DIN ROMÂNIA                                                             

3

  1 0 7 9 1

45,62

ROKA MARIUS-ANDREI                                PARTIDUL POPORULUI – DAN DIACONESCU                                                                

4

    1 7 6 7

7,47

 

Colegiul 5 – Camera Deputaţilor:

 

ARDELEAN CIPRIAN-GEORGE                           UNIUNEA SOCIAL LIBERALĂ                                                                            

1

    8 5 8 4

30,22

MUREŞAN OVIDIU-KÁLMÁN                             ALIANŢA ROMÂNIA DREAPTĂ                                                                            

2

    2 6 2 4

9,23

KERESKÉNYI GÁBOR                                  UNIUNEA DEMOCRATĂ MAGHIARĂ DIN ROMÂNIA                                                             

3

  1 4 2 3 2

50,10

RUSU GRIGORE-MIHAIL                               PARTIDUL POPORULUI – DAN DIACONESCU                                                                

4

    1 4 9 6

5,26

 

Comentarii

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published.