CSM Satu Mare a învins ICIM Arad (supergalerie foto)

CSM Satu Mare s-a impus astăzi, 1 septembrie, pe teren propriu, în meciul amical jucat împotriva eternei rivale ICIM Arad, cu scorul de 76 la 57 (22-10, 13-19, 21-11 şi 20-17). Întâlnirea dintre cele două echipe a avut loc de la ora 18.00, în sala de sport a LPS de pe strada Ady Endre din Satu Mare.

Confruntarea dintre cele două rivale continuă mâine (duminică), 2 septembrie, de la ora 12.30. Vă reamintim că intrarea este liberă.

Cele două meciuri nu au practic nici o miză având doar rolul de pregătire pentru campionatul ce tocmai bate la uşă. Prin aceste întâlniri conducerile celor două cluburi, a CSM Satu Mare şi cea a ICIM Arad doresc să-şi prezinte loturile de baschet feminin în faţa suporterilor.

La întâlnirea celor două rivale a participat şi primarul municipiului Satu Mare, dr. Dorel Coica. Înainte de începerea „bătăliei” din teren, edilul-şef al Sătmarului a felicitat cele două echipe oferindu-le jucătoarelor câte un fir de garoafă.

Elevele lui Dan Fleşeriu au jucat un meci bun reuşind ca în primul sfert să depăşească la puncte echipa oaspete. Astfel, la finalul primelor 10 minute de joc, tabela de marcaj arăta scorul de 22 la 10 în favoarea fetelor noastre. În cel de-al doilea sfert, arădencele s-au mobilizat mult mai bine reuşind să depăşească echipa noastră (13-19), dar cu toate acestea elevele lui Dan Fleşeriu au intrat în avantaj la vestiare (35 la 29).

Al treilea sfert de joc s-a terminat cu victoria fetelor noastre (21-11). Arădencele nu au reuşit să treacă de jucătoarele antrenate de Dan Fleşeriu nici în ultimele 10 minute ale partidei (20-17).

În acest sezon echipa de baschet a CSM Satu Mare va evolua cu următoarele jucătoare: Shanika Freeman (SUA), Khadijah Whittington (SUA), Utahya Drye (SUA), Megan Zullo (SUA), Dara Kovacevic (Serbia), Hajnalka Szlimak (Ungaria), Annemarie Părău, Andreea Orosz, Renata Szmutku, Monica Ivan, Anita Nagy, Rada Giurgiu, Diana Moldoveanu. Antrenorul principal al echipei de baschet a CSM Satu Mare este Dan Fleşeriu.