Premii de la Consiliul Judeţean şi Primărie pentru elevii eminenţi din judeţul Satu Mare


Performanţele la învăţătură ale celor mai buni elevi ai colegiilor, liceelor şi grupurilor şcolare din judeţul Satu Mare au fost răsplătite cu diplome de excelenţă, diplome de merit, plachete şi medalii de Consiliul Judeţean şi Primărie în cadrul unei gale de premiere organizate marţi, 29 mai, în sala Filarmonicii „Dinu Lipatti”. Premierea a fost făcută de preşedintele Consiliului Judeţean – Csehi Arpad şi primarul Iuliu Ilyes alături de primarii oraşelor cu elevi care au obţinut rezultate deosebite la învăţătură. Aflată la prima ediţie, gala de premiere a performanţelor elevilor iminenţi se doreşte a fi transformată într-o tradiţie, astfel ca în fiecare an administraţia locală să răsplătească în acelaşi mod rezultatele foarte bune la învăţătură ale elevilor sătmăreni.

Preşedintele Csehi Arpad a declarat că valorile judeţului Satu Mare nu se limitează la ape termale sau tradiţii populare, ci, înainte de toate, la valoarea resurselor umane, care trebuie cinstite cum se cuvine. Primarul Iuliu Ilyes a menţionat că în foarte bună măsură dezvoltarea oraşului şi judeţului depinde şi de pregătirea profesională viitoare a celor care au fost premiaţi în cadrul galei de marţi seara. Inspectorul şcolar general Gigel Buth i-a comparat pe elevii premiaţi cu nişte diamante şlefuite pe băncile şcolilor, cu menţiunea că aceştia trebuie preţuiţi după merit de comunitatea locală.

Lista premianţilor:

1. COLEGIUL NAŢIONAL „MIHAI EMINESCU” SATU MARE
Crişan Maria Iulia XII. A
Varga Adrienn Ivett XII. A
Hurducaş Patricia Andra XII. F
2. COLEGIUL NAŢIONAL „KÖLCSEY FERENC” SATU MARE
Szilágyi Andrea-Juliana XII. A
Poszet Cynthia-Regina XII. A
Villányi Júlia XII. A
3. COLEGIUL NAŢIONAL „IOAN SLAVICI” SATU MARE
Cosma Ioan Florin XII. B
Trif Mihaela XII. E
Vasile Diana XII. D
4. COLEGIUL NAŢIONAL „DOAMNA STANCA” SATU MARE
Rusu Denisa XII. D
Stan Georgiana XII. C
Bálint Beáta XII. E
5. COLEGIUL ECONOMIC „GHEORGHE DRAGOŞ” SATU MARE
Ziman Monika XII. D
Gábor Anita XII. G
Pap Carla Viorica XII. B
6. LICEUL TEOLOGIC REFORMAT SATU MARE
Czikle Klaudia Mónika XII. C
Ferenczi Norbert XII. A
Ludroczki Rudolf-Imre XII. C
7. LICEUL TEOLOGIC ORTODOX „NICOLAE STEINHARDT” SATU MARE
Madai Delia XII. B
Vraja Alin XII. A
Tompoş Marinel XII. A
8. GRUP ŞCOLAR TEOLOIC ROMANO CATOLIC „HÁM JÁNOS” SATU MARE
Hadházi Zsuzsanna XII. B
Leitner Thomas XII. B
Kóczinger Hannelore XII. B
9. LICEUL TEORETIC GERMAN „JOHANN ETTINGER ” SATU MARE
Tamas Luciana XII. C
Iorga Cristian XII. A
Mercse Andrei XII. A
10. LICEUL DE ARTĂ „AUREL POPP” SATU MARE
Czinzel Ingrid XII. A
Kind Csilla XII. B
Lázár Henrietta XII. B
11. LICEUL CU PROGRAM. SPORTIV SATU MARE
Dobrican Emanuela XII. A
Popovici Sergiu XII. A
Balog Ioana XII. A
12. COLEGIUL TEHNIC TRANSPORT-TELECOMUNICAŢII „ION I. C. BRĂTIANU’ SATU MARE
Meghişan Claudiu Vasile XII. A
Mocan Maria XII. C
Lup Cătălina Lenuța XII. C
13. COLEGIUL TEHNIC „TRAIAN VUIA” SATU MARE
Tătăran Alexandra Andreea Ioana XII. B
Zimbru Dănuţ Nicolae XII. B
Dumitre Vasile Marcel XII. B
14. COLEGIUL TEHNIC „ELISA ZAMFIRESCU” SATU MARE
Zimbru Mariana XII. A
Ciugurean Călin XIII. E
Berei Emese XII. B
15. GRUP ŞCOLAR „CONSTANTIN BRÂNCUŞI” SATU MARE
Săveanu Gabriela XII. B
Miculaş Maria XII. B
Copil Florin XII. B
16. GRUP ŞCOLAR DE IND. ALIMENTARĂ „GEORGE EMIL PALADE” SATU MARE
Bura Ana XII. C
Pleş Georgiana XII. C
Corondan Mădălina XII. C
17. GRUP ŞCOLAR INDUSTRIAL CONSTRUCŢII DE MAŞINI „UNIO” SATU MARE
Bumb Fănică Vasile XIII. A
Timp Nicolae Vasile XII. A
Dobraş Ana Cristina XII. B
18. GRUP ŞCOLAR TEOLOGIC ROMANO-CATOLIC „J. CALASANTIUS” CAREI
Baumli Annamária XII. B
Csizmár Botond XII. A
Veres Ildikó XII. B
19. LICEUL TEORETIC CAREI
Mentes Bernadette XII. B
Mateş Paula XII. E
Merker Balázs XII. B
20. COLEGIUL TEHNIC „IULIU MANIU ” CAREI
Botezatu Anda XII. A1
Micovschi Cristina XII. A1
Măerean-Papai Erik-Lucian XII. A1
21. GRUP ŞCOLAR „SIMION BĂRNUŢIU” CAREI
Purdea Cristina Florica XII. A
Balas Luisa XII. A
Balaz-Kariko Judit-Claudia XII. B

22. GRUP ŞCOLAR INDUSTRIAL TĂŞNAD
Doringer Henrietta Anna XII. B
Todoran Gabriela Mădălina XII. C
Crişan Florica Nicoleta XII. C
23. LICEUL TEORETIC NEGREŞTI-OAŞ
Popa Cristina XII. A
Seleveschi Anca Maria XII. A
Andor Sabrina XII. A -locul 3 și 4 au aceeași medie
Pop Mădălina XII. A – locul 3 și 4 au aceeași medie
24. GRUP ŞCOLAR „IONIŢĂ G. ANDRON” NEGREŞTI-OAŞ
Berinde Marinela Gabriela XII. C
Gherman Irina XII. C
Farcaş Cristina Gabriela XII. C

25. GRUP ŞCOLAR ARDUD
Durus Raluca Roxana XII. A
Benkő Gabriel Alexandru XII. A
Balint Norbert Denis XII. A

26. GRUP ŞCOLAR „GEORGE BARIŢIU” LIVADA
Lola Diana-Lola XII. A
Molnar Margareta XII. B
Fazica Lenuţa-Delia XII. A

Comentarii

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published.