Weekend familial în Grădina Romei


Vineri 25 mai, la sediul UDMR Satu Mare, organizatorii au făcut cunoscut programul ediţiei a VI-a a manifestaţiei Weekend Familial, care va avea loc în perioada 2.-3. iunie. Evenimentul organizat de către UDMR Satu Mare, este coordonat de Magyar Lóránd candidat la consiliul local din partea UDMR, în cooperare cu organizaţia Tineretului Maghiar, Asociaţia Ady Endre, MIK, şi Asociaţia Culturală „Aranykapu”.
Kereskényi Gábor, preşedintele organizaţiei de Satu Mare a UDMR, şi actorul Tóth Pál Miklós, preşedintele Asociaţiei Ady Endre au precizat că Weekendul Familial nu este o manifestare de campanie electorală, ci un prilej de a oferi familiilor sătmărene indiferent de etnie sau apartenenţă politică programe de relaxare în aer liber an de an. Organizatorii ar dori să păstreze această tradiție și în acest an, așteptând sătmărenii cu un program variat și multe surprize pe parcursul celor două zile.
Programul celui de VI-lea Weekend Familial:
WEEKEND FAMILIAL ŞI ZIUA COPILULUI
2-3 IUNIE
2 IUNIE
10.00 – Alegerea regelui „Rusaliilor” şi a Reginei Primăverii
10.00 – 15.30 Concurs de gătit („Bogrács”)
12.00 – Vânt de stea – concert liric după poezii pentru copii de Kovács András Ferenc. Prezintă: Nagy Csongor, Rappert Gábor, Péter Attila Zsolt, Cserey Csaba
12.00 – 16.00 Szatmár.ro CORTUL VERDE
Sâmbătă, 3 iunie 2012, orele 13:30 – 16:30
Locaţia: Grădina Romei, scena principală
13:30-14:00 Spinracing
14:00-14:25 bodyArt (aduceţi saltea pt. gimnastică)
14:30-15:25 ZUMBA, dans în grup
15:30-15:55 deepWork
16:00-16:25 SPINNING (cu participare politicienilor UDMR)

Fitness:
cu Félegyházi Réka şi Sinkó Tamás.

16.00 – Dansuri populare interpretate de elevii cls. I.-IV. de la Şc. Gen. Mircea Eliade Általános
16.15 – Cartea Junglei – interpretat de elevii Şc. Gen. Balcescu-Petőfi
16.45 – Break dance
17.00 – Ansamblul de Dansuri Populare ale Naţionalităţilor Sătmărene
18.30 – „Felvidéki Rockszínház” (SK)
20.30 –Concert – Piramis (HU)
22.00 – Concert Szkítia (HU)

Programe permanente:
Târgul artizanilor, Strada Cărţii, pprograme pt. copii, tatru de păpăşi, demonstarţie de călărie, dresaj canin

3. IUNIE
ZIUA COPILULUI EDIŢIA XXIII.
8.45-9.00- Adunare în faţa Teatrului de Nord
9.00-9.10 – Decernarea titlului de PRIMARUL COPIILOR de către primarul Iuliu Ilyés
Defilarea majoretelor din şc. generală nr. 10, cu fanfară şi pază
9.40 – Deschidere oficială
09.50-10.10 – „Salutăm familia” – prezintă copii de la Grădiniţa Guliver
10.10-10.20 – Program de dansuri tradiţionale prezentat de copii de la grădiniţa din Odoreu
10.20-11.05 – Teatru de păpuşi
11.15-11.25 – Dansuri moldoveneşti prezentat de ansamblul de dansuri populare Rozmaring din Prumbeşti
11.30-11.50 – Zumba
11.50-12.30 – Iluzionist
12.40-13.20 – Spectacol prezentat de trupe de teatru pentru copii
13.25-13.30 – Poveşti nemuritoare
13.30-16.30 – Pauză
16.30-17.30 – Spectacol prezentat de trupe de teatru pentru copii
17.30-17.45 Surpiza pentru copii – prezentat de City Rádió

17.30 – Concert Janicsák Veca (HU)
18.30 – Concert Aradszky László (HU)
20.00 – Concert Oláh Ibolya (HU)

Comentarii

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published.