Vunk, Cargo şi Ellie White, la Zilele Oraşului Satu Mare


Ediţia din acest an a Zilelor Oraşului Satu Mare se va desfăşura în zilele de 26 şi 27 mai, iar după cum a fost gândită agenda evenimentelor incluse în program, va satisface toate pretenţiile şi gusturile sătmărenilor în materie de muzică uşoară şi populară. Despre programul evenimentelor, invitaţii speciali şi cei de pe plan local, au vorbit într-o conferinţă de presă organizată miercuri, 9 mai, primarul Iuliu Ilyes, Gheorghe Molnar şi Maria Magdalena Matei, directorul, respectiv referentul Centrului Cultural G.M.Zamfirescu.

La fel ca anul trecut şi în urmă cu doi ani, suma alocată pentru organizarea Zilelor Oraşului Satu Mare este identică, adică 150.000 lei. În schimb, progranul este diferit şi deosebit, în condiţiile în care, spre deosebire de anii trecuţi, la ediţia din acest an, a XVI-a, distracţia va dura două zile, cu menţiunea că deja în seara zilei de 25 mai, berea, mititeii şi grătarele se vor afla la dispoziţia sătmărenilor pe platoul din Piaţa 25 Octombrie.

Vă prezentăm în continuare programul evenimentelor:

VINERI, 25 MAI – PROGRAM PENTRU TINERET
Ora 16:00 – Deschiderea Festivalului Berii Piaţa 25 Octombrie
Ora 20:00 – 02:00 – Parada DJ-ilor cu DJ Pepe, DJ Soso, DJ Cătăboy, DJ Leviciusz, DJ Gabi,
Invitaţi: DJ Rynno feat Sylvia, DJ Almud şi Cristi Mitu – Kiss Fm
În aceeaşi zi, de la ora 19:00, la Sinagoga Share Thora este prevăzut un concert simfonic susţinut de orchestra Filarmonicii ,,Dinu Lipatti”

SÂMBĂTĂ, 26 MAI – PROGRAM CULTURAL EDUCATIV, CONCERTE POP, FOLK, ROCK, DANCE
11:00 – 12:00 Deschiderea oficială a Zilelor Oraşului
Concert al fanfarelor reunite de la Petreşti, Căpleni şi Palatul Copiilor, program al majoretelor „Mini Ladies” şi „Black Pearls” de la Şcoala Generală nr.10 şi al majoretele Colegiului Naţional „Octavian Goga” din Marghita – Piaţa 25 Octombrie
11:30 – 12:00 – Vernisajul expoziţiei foto „Satu Mare Inside” al Asociaţiei Fotografilor Prisma – holul Centrului Cultural „G.M. Zamfirescu”
12:00 – 12:30 Vernisajul expoziţiei de pictură şi sculptură „Imaterial” al Grupului Art Studio – la Galeria de Artă din Piaţa 25 Octombrie
12:30 – 13.00 Deschiderea oficială a Târgului Meşterilor Populari cu program folcloric – Piaţeta Corneliu Coposu
Vernisajul expoziţiei foto ,,Vechiul oraş, din nou” – Iosif şi Mark Reha
12.00 – 13.00 Concert de muzică uşoară al elevilor de la Palatul Copiilor
şi Şcoala de Arte – Scena, Piaţa 25 Octombrie
15.00 – 17.30 Concerte folk, blues şi pantomimă cu artişti şi formaţii locale: Arttis, Vlad Pop, George Negrea, Punctul Următor, Sorin Bălaj, Sorin Boroş, Carmen Bratosin, Gabriela Szekely, Florin Micaş, Octavian Bud, Black River Blues Band, 4 Ever – Scena, P-ţa 25 Octombrie
17.30 – 19.30 Concursul Miss Ziua Oraşului Satu Mare, ediţia a XVI-a, recital pop Tudor Toduţ şi prezentare de modă Gaby’s Models
19.40 – 20.10 Concert cover Aldo & Tzika Sax
20.20 – 20.30 Demonstraţie de Kangoo Jumps
20.40 – 21.40 Invitaţi speciali : Kováts Vera şi Tarány Tamás din Ungaria-concerte pop
21.50 – 22.00 Muzică şi Dans Hip-Hop cu vedete sătmărene:
trupa Vlady, formaţiile Still, Black &White Angels
22.10 – 22.40 INVITAŢI SPECIALI: Concert dance ELLIE WHITE
22.50 – 23.00 Jonglerii cu focul cu trupa Raja din Oradea
23.00 – 24.00 INVITAŢI SPECIALI: TRUPA VUNK
24.00 – 24.10 Spectacol de artificii
24.10 – 01.30 INVITAŢI SPECIALI – TRUPA CARGO – CU OCAZIA ANIVERSĂRII A 90 ANI DE EXISTENŢĂ A CLUBULUI OLIMPIA SATU MARE

DUMINICĂ, 27 MAI – Festivalul de Tradiţii şi Folclor – Piaţa 25 Octombrie
15.00 – 15.30 Ansamblul folcloric Trandafirii Negri – muzică şi dansuri ţigăneşti
15.30 – 16.00 Ansamblul Folcloric Doina Codrului – Şcoala Populară de Artă
16.00 – 16.20 Formaţia de dansuri populare maghiare Rekettye – Carei
16.30 – 17.00 Dana şi Sergiu Matoşan – solişti de muzică populară codrenească
17.00 – 18.00 Ansamblul Folcloric al Naţionalităţilor – dansuri maghiare,
germane şi ţigăneşti
18.00 – 19.00 Ansamblul Folcloric Ceatăra din Carei şi Ana Holdiş Pop
19.00 – 19.30 Oana Bozga – solistă de muzică populară de Someş şi zona Codru
19.30 – 20.00 Nicolae Mureşan – solist de muzică populară codrenească
20.00 – 20.30 Maria Petca Poptean şi Grupul Măgura din Târşolţ,
obiceiuri şi datini din Ţara Oaşului
20.30 – 22.30 Ansamblul Folcloric Cununiţa şi Marius Ciprian Pop,
solist de muzică populară din zona Cluj – Alba
În aceeaşi zi, între orele 15.00 – 20.00, în faţa Catedralei Romano Catolice,”The Strongest Man” –
concurs internaţional de forţă

Comentarii

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published.