CSM Târgovişte – CSM Satu Mare: 64-49

CSM Târgovişte s-a impus astăzi, 3 mai, cu scorul de 64 la 49 în faţa CSM Satu Mare în primul meci din cadrul finalei Diviziei A la baschet feminin. Întâlnirea a avut loc în deplasare, la Târgovişte.

La pauză scorul a fost de 35 la 33, în favoarea gazdelor. Diferenţa mică la puncte la finalul fiecărui sfert în parte (22-18, 13-15, 13-11, 16-5) dar şi la pauză, demonstrează faptul că, deşi am pierdut meciul de astăzi mai avem un cuvânt greu de spus în desfăşurarea finalei, iar deznodământul ultimului act este încă departe. Şi pentru a mai descreţii frunţile trebuie să vă reamintim că după prima bătălie pierdută în cadrul semifinalelor campionatului unde ICIM Arad s-a impus în faţa echipei noastre, am reuşit totuşi să egalăm la generale iar apoi să batem în ultimul meci şi să ne calificăm în finală.

Următorul meci va avea loc vineri, 4 mai, tot la Târgovişte, de la ora 19.00. Apoi duelul se mută la Satu Mare unde „războiul” dintre cele două echipe va avea loc, după caz, pe 10 şi 11 mai.